Türk Kahvesi’nin Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir

Kahveler, insanların mutlu hissetmesini ve zihinde hissetmesini sağlayan, enerji veren maddeler barındırmaktadır.

Türk Kahvesinin Faydaları:

Türk kahvesi tansiyon hastaları için ilaç niteliğindedir. Kişinin tansiyonu düşükse tansiyonu yükseltir. nabzı zayıf ise nabzı düzeltip halsizliği giderir. Tabi herkese aynı etkiyi yapmayabilir. Şeker hastalığına da etkili olup bu konuda yardımcı bir içecektir.

Türk kahvesinin şeker hastalığını yarı yarıya azalttığı uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Türk kahvesi spor yaparken yağ yakımını arttırma da önemli sayılabilen bir antioksidandır.

Dijital çağın en yaygın hastalığı kuşkusuz Alzheimer hastalığıdır. Düzenli olarak tüketilen kahve, aynı zamanda Alzheimer hastalığını da engellediği gibi vücudun akılcı yapısını korur.

Türk kahvesi nasıl yapılır?

Bir fincan için iki çay kaşığı kahve kullanılır. Az şekerli Türk kahvesi için yarım küp şeker; orta şekerli Türk kahvesi için 1 küp şeker; şekerli Türk kahvesi için 2 küp şeker kullanılır ve tercihe göre şekersiz de yapılabilir.

Kahvenizin taze olması, lezzetli ve köpüklü sonuç alma oranınızı artırır. Aksi halde kahveniz bayat ise, kahvenizin kokusu da tadı da değişebilir.

Kahvenizi pişireceğiniz suyun klorlu olmaması önemlidir ve içme suyunuzdan kullanmanızda fayda vardır. Suyun soğuk olması, kahvenin köpürtülmesi için püf noktalardan biridir.

Cezvenizi ocağa almadan önce kahve, şeker ve suyunuzu yaklaşık 35 saniye kadar karıştırırsanız daha yumuşak ve lezzetli bir kıvam elde edersiniz. Daha sonra cezveyi ocağın üzerine koyun ve kahve pişene kadar hassas şekilde karıştırın. Sert ve hızlı bir şekilde karıştırırsanız kahveniz köpürmeyebilir.

Kahveniz köpürmeye başlayınca kaşık yardımıyla fincanlara bir miktar köpük dağıtılır. Bu noktada kahvenin fazla köpürmesini beklememelisiniz, çünkü köpük tekrar sönebilir.

Köpük fincanlara dağıtıldıktan sonra cezvede kalan kahve pişirilmeye devam edilir ve piştikten sonra fincanlara yavaşça, fincanın kenarından dökülmelidir. Kahveyi direkt fincanın orta yerine ve hızlı şekilde dökerseniz var olan köpük sönebilir.

Serdar USTA

BiO :)

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir